به گزارش تسنیم، ورزشگاه ۶۵ هزار نفری سن‌پترزبورگ از ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران میزبان نخستین دیدار مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ است؛ دیداری که تیم‌های فرانسه و بلژیک به قضاوت «کُنیا» از اروگوئه آن را برگزار می‌کنند.

شیاطین سرخ اروپا در حالی به مصاف تیم تحت هدایت دیدیه دشان می‌روند که همه بازی‌های خود در جام بیست و یکم را با پیروزی پشت سر گذاشته‌اند. تونس، پاناما، انگلیس، ژاپن و در نهایت تیم برزیلی قدرتمند، تیم‌هایی بودند که هیچکدام توان کسب امتیاز مقابل بلژیک را نداشتند. در سوی مقابل فرانسه با ۴ برد مقابل استرالیا، پرو، آرژانتین و اروگوئه و یک تساوی برابر دانمارک گام به میدان خواهد گذاشت.

فرانسه تاکنون با هیچ تیمی به اندازه بلژیک روبه‌رو نشده است. نکته جالب توجه اینکه در ۷۴ رویارویی این دو تیم، فقط ۲ دیدار در جام‌جهانی بوده که آخرین آن دیدار رده‌بندی سال ۱۹۸۶ مکزیک بود. همچنین از بین این ۷۴ رویارویی فقط ۸ دیدار به صورت دوستانه برگزار شده است. دو جدال قبلی این دو تیم با پیروزی خروس‌ها و ۷ بار گلزنی این تیم در مقابل ۳ گل زده حریف سرخ‌پوش به پایان رسیده است.

غایب بزرگ این بازی توماس مونیه مدافع راست بلژیک است. این بازیکن که پیراهن باشگاه پاری‌سن‌ژرمن را به تن می‌کند، در دیدار قبلی مقابل برزیل به دلیل خطا روی نیمار کارت زرد گرفت و دو اخطاره شد تا دیدار امشب را از دست بدهد.

اگر بخواهیم به آمار گل‌های زده بلژیک توجه کنیم، این موضوع نویدبخش یک اتفاق خوب برای این تیم است. بلژیک تا پیش از دیدار امشب موفق به ۱۴ بار گلزنی شده است. آخرین تیمی که تا نیمه نهایی جام جهانی این اندازه گلزنی کرده، برزیل سال ۲۰۰۲ بود که در نهایت نیز به مقام قهرمانی رسید.

هر دو تیم هرچقدر که در خط حمله قدرتمند هستند، اما در خط دفاعی گل‌های تقریباً زیادی دریافت کرده‌اند و این تنها نگرانی هواداران این تیم است. بلژیک ۱۴ گل زده و ۵ گل خورده در کارنامه دارد که این آمار برای فرانسه ۷ گل زده مقابل ۴ گل خورده است.

اوج قدرتنمایی هر دو تیم در دیدار برابر مدعیان منطقه آمریکای جنوبی بود؛ جایی که فرانسه ۴ بر ۳ از سد آرژانتین گذشت و بلژیک نیز ۲ بر یک برزیل را شکست داد.

تیم پیروز این دیدار روز یکشنبه هفته آینده دیدار نهایی را برابر برنده جدال انگلیس و کرواسی برگزار می‌کند و تیم بازنده نیز در دیدار رده‌بندی شنبه آینده به مصاف حریف شکست خورده آن دیدار خواهد رفت.

دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی ساعت ۲۲:۳۰ فردا (چهارشنبه) بین انگلیس و کرواسی برگزار می‌شود.