خبرهای ویژه

» اخبار سیاسی » ترامپ دوم در اونتاریوی کانادا روی کار آمد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ - ۱۶:۵۳

 کد خبر: 19622
 156 بازدید

ترامپ دوم در اونتاریوی کانادا روی کار آمد


ترامپ دوم در اونتاریوی کانادا روی کار آمد روی کار آمدن «داگ فورد» تاجر ۵۳ ساله، که وی را از نظر سبک وسیاق به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تشبیه می کنند، در انتخابات پارلمانی ایالت اونتاریوی کانادا، به گفته تحلیلگران می تواند به مفهوم ایجاد مشکلاتی برای دولت اوتاوا باشد. روی کار آمدن «داگ […]

ترامپ دوم در اونتاریوی کانادا روی کار آمد

روی کار آمدن «داگ فورد» تاجر ۵۳ ساله، که وی را از نظر سبک وسیاق به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تشبیه می کنند، در انتخابات پارلمانی ایالت اونتاریوی کانادا، به گفته تحلیلگران می تواند به مفهوم ایجاد مشکلاتی برای دولت اوتاوا باشد.

روی کار آمدن «داگ فورد» تاجر ۵۳ ساله، که وی را از نظر سبک وسیاق به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تشبیه می کنند، در انتخابات پارلمانی ایالت اونتاریوی کانادا، به گفته تحلیلگران می تواند به مفهوم ایجاد مشکلاتی برای دولت اوتاوا باشد.

به گزارش امروز (شنبه) ایرنا به نقل از روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، داگ فورد سیاستمداری پوپولیست و برادر کوچکتر«باب فورد» شهردار سابق تورنتو است که در دوران فعالیتش رسوایی هایی را از جمله درباره استفاده از مواد مخدر و الکل به بار آورد.
حزب محافظه کار داگ فورد در انتخابات پارلمانی ایالت اونتاریوی کانادا موفق شدند با کسب ۴۰٫۶ درصد از آرا ۷۶ کرسی از ۱۲۴ کرسی پارلمان ایالتی را به خود اختصاص دهد. این پیروزی همچنین به شکست تحقیر کننده حزب حاکم لیبرال در این ایالت منجر شد که به اعتقاد تحلیگران، همچنین اوضاع را برای «جاستین ترودو» نخست وزیر لیبرال کانادا دشوارتر می کند.
حزب چپ میانه دمکراتیک ۳۳٫۳ درصد از آرا و ۴۰ کرسی را به خود از آنِ خود کرد که بدین معنا خواهد بود که آنها رسما اپوزیسیون را تشکیل خواهند داد. حزب لیبرال ها فقط توانست ۱۹ کرسی را به دست آورند.
فورد وعده داده طرح ملی تئودور را که با هدف کاهش گازهای گلخانه ای و در چارچوب تعهدات کانادا در قبال توافق آب و هوایی پاریس ارائه شده است، به چالش بکشد.
تئودور این طرح را به عنوان بخشی از راهبرد کانادا درباره تغییرات آب و هوایی ارائه داد و وعده داد در سال ۲۰۱۸ حداقل قیمت ۱۰٫۴۱ دلار آمریکا را برای هر تُن از آلایندگی های ناشی از گاز کربن تعیین می کند و اظهار داشت ایالت ها در قیمت گذاری در این زمینه آزاد هستند.
فورد بعد از اعلام پیروزیش در انتخابات گفت: ما این پیام روشن را به جهان ارسال کرده ایم که اونتاریو از سرمایه گذاری و تجارت استقبال می کند. ما مالیات ها و قیمت گاز کربن را کاهش می دهیم و پول بیشتری را در جیب شما نگه می داریم.
سخنان قلدرمابانه و حملات وی به رسانه ها باعث شده که وی را به ترامپ تشبیه کنند. در کمپین های انتخاباتی اش حضور روزنامه نگاران در محل کمپین ها لغو شد و دسترسی به فورد در گردهمایی های عمومی تحت کنترل دقیق قرار داشت.
فورد همچنین در کارزار انتخاباتی وعده های زیادی را داده است بدون این که جزییاتی را درباره چگونگی تامین مالی آنها ارائه دهد. وی علاوه بر وعده لغو مالیات بر آلوده کردن گاز کربنی گفت مالیات بنزین و نرخ برق را کاهش می دهد. مالیات بر درامد و زمان انتظار در بیمارستان و کسری بودجه ایالتی را نیز کاهش خواهد داد.
«مارکوس جی» تحلیلگر و نویسنده روزنامه کانادایی گلوب اند میل گفت: انتخاب فورد گویای بروز تشنج در اوضاع سیاسی اونتاریو است. طرح های او سطحی هستند و او خود شخصیتی دمدمی مزاج دارد.
به گفته تحلیلگران، با شکست احزاب لیبرال و چپ میانه در انتخابات این ایالت، تئودور یکی از متحدان آسیب پذیر خود را در تحقق دستور کار اصلاح طلبانه و پیشروانه اش از دست می دهد و امکان رویارویی بیشتر وی با دولت های ایالتیِ قوی را ایجاد می کند.
به پیش بینی تحلیلگران، رای دهندگان کانادایی در انتخابات ایالتی به یک شیوه و در انتخابات فدرال به شیوه دیگری رای می دهند و تئودور تا اواخر سال ۲۰۱۹ با انتخابات دوباره مواجه نیست. با توجه به اختلافات بر سر مسائل تجاری و تعرفه ها بین نخست وزیر کانادا و ترامپ احتمالا تئودور در پیشبرد دستور کار خود با مخالفت فورد مواجه خواهد بود.
سیاست های ترامپ درآمریکا در حمله به رسانه ها و وعده هایش درباره خروج از توافقات بین المللی در کنار شخصیت دمدمی مزاج او تاکنون انتقادهایی را در داخل و خارج آمریکا به دنبال داشته است و این رفتارها حتی متحدان اروپایی ترامپ را هم آزرده خاطر کرده است.


برچسب ها : ,
دسته بندی : اخبار سیاسی
ارسال دیدگاه