خبرهای ویژه

» روان شناسی » جدا کردن اتاق کودک از والدین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۱ - ۱۱:۵۸

 کد خبر: 17470
 224 بازدید

جدا کردن اتاق کودک از والدین


جدا کردن اتاق کودک از والدین

چرا جدا کردن اتاق کودک از والدین باید انجام شود؟ موضوع جدا سازی اتاق خواب کودکان یکی از بحث هایی است که بین روانشناسان و پزشکان مورد اختلاف است .اما این امر مسلم است که نوزاد در بدو تولد نیازهای متفاوت و بسیاری دارد که به دلیل ناتوانی بیش از پیش نوزاد مادر مسئولیت رسیدگی […]

چرا جدا کردن اتاق کودک از والدین باید انجام شود؟

موضوع جدا سازی اتاق خواب کودکان یکی از بحث هایی است که بین روانشناسان و پزشکان مورد اختلاف است .اما این امر مسلم است که نوزاد در بدو تولد نیازهای متفاوت و بسیاری دارد که به دلیل ناتوانی بیش از پیش نوزاد مادر مسئولیت رسیدگی به این نیاز ها را دارد. اصلی ترین دلیل حضور نوزادان در اتاق والدین رسیدگی به موقع به این دسته از نیازها است. تعویض به موقع و رفع گرسنگی نوزاد توسط  از بارزترین دلایل حضور نوزاد در نزدیک‌ ترین مکان به والدین است‌.

از طرف دیگر نوع تنفس نوزاد و چگونگی خوابیدن او و بسیاری از مسائل دیگر هستند که برای بررسی آن ها حضور پدر و مادر در کنار کودک را ضروری می کند. برخی روانشناسان معتقدند پیش از شکل گیری ترس های خیالی کودک از تاریکی و تنهایی باید جداسازی اتاق ها صورت گیرد و برخی بهترین زمان جدا کردن اتاق خواب کودک را بین، ۱۲ تا ۱۸ ماهگی می دانند زیرا در این  سنین کودک، هنوز به والدين وابسته نشده و مهمتر اینکه، ترس از تاريکی  برايش مفهومی ندارد. از طرفی در این سن کودک می تواند تا حدی گرسنگی را تحمل کند.

جدا کردن اتاق کودک از والدین

بعضی روانشناسان پیشنهاد می دهند که کودکان تا دو سالگی در اتاق والدین و در تختی جداگانه خوابانده شوند و هیچ ایرادی ندارد و حتی می گویند برای کودکانی که مادر شاغل دارند این مساله می تواند تا سه سالگی ادامه داشته باشد.چرا که به طور معمول این کودکان کمتر در کنار مادر خود هستند.

تاثیر جدا کردن اتاق خواب کودک

جدا کردن اتاق خواب کودکان در سنین دو تا چهار سالگی تاثیرات مهمی را بر روی کودک خواهد گذاشت:

اعتماد کودک به والدین بیشتر می گردد:

به اینصورت که پدر و مادر حتی در زمانی که کنار کودک نیستند اما همیشه در دسترس هستند و امنیت کافی را برای او برقرار می کنند و به خواسته هایش اهمیت خواهند داد. و به این ترتیب کودک می تواند اطمینان پیدا کند که والدینش در صورت بروز مشکل در کنارش هستند.

تفویت حس استقلال و اعتماد به نفس در کودک:

با این روش  کودک احساس می کند فضای شخصی  و مخصوص به خود را دارد. و می تواند خود مستقلاً در اتاق خود بخوابد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : روان شناسی , سبک زندگی , کودکان
ارسال دیدگاه