خبرهای ویژه

» سبک زندگی » خوابیدن بعد از وعده سحری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۲ - ۱۴:۲۸

 کد خبر: 17637
 252 بازدید

خوابیدن بعد از وعده سحری


وعده سحری

چرا بلافاصله بعد از وعده سحری نباید خوابید؟ وعده سحری یکی از مهم ترین وعده ها در ماه مبارک رمضان است و غذایی که در این وعده می خورید و رفتارهای شما می تواند در روزه داری شما تاثیرگذار باشد. یکی از این رفتارها این است که پس از سحری نباید خوابید چرا که معده […]

چرا بلافاصله بعد از وعده سحری نباید خوابید؟

وعده سحری یکی از مهم ترین وعده ها در ماه مبارک رمضان است و غذایی که در این وعده می خورید و رفتارهای شما می تواند در روزه داری شما تاثیرگذار باشد. یکی از این رفتارها این است که پس از سحری نباید خوابید چرا که معده در خواب فعالیتی ندارد، وقتی بلافاصله میخوابید غذاها در مرحله هضم هستند و باعث گندیدن غذا در معده، بروز مشکلات گوارشی و « بوی بد دهان » می شود.خوابیدن بلافاصله پس از خوردن وعده سحری موجب تشدید علائم رفلاکس معده و ترش کردن می‌شود.

خوردن و دراز کشیدن پس از مصرف افطاری و سحری به ویژه در افرادی که علائم رفلاکس معده دارند موجب تشدید علائم رفلاکس می‌شود.

اگر غذا در ساعت‌های نا معمول مثلاً نیمه شب هم خورده شود و بلافاصله بعد از آن فرد بخوابد باز هم علائم رفلاکس و ترش کردن تشدید می‌شود. علائم رفلاکس معده که ترش کردن از مهم‌ترین آن‌ها است بیشتر در سحری خوردن اتفاق می‌افتد چرا که فرد پس از خوردن سحری فرصت دارد و می‌تواند مدت زمانی را بخوابد.

در مورد این افراد توصیه می‌شود این کار را انجام ندهند. البته فرد اگر به پهلوی چپ دراز بکشد امکان رفلاکس کمتر است.

بهتر است پس از وعده سحری حدود ۱۰ دقیقه تا یک ساعت بین خوردن غذا و خوابیدن فاصله باشد تا به این ترتیب غذا هضم شود. معمولاً افراد می توانند با یک برنامه ریزی مناسب برخی از کارهای روزانه شان را به بعد از وعده سحری منتقل کنند تا به این ترتیب هم یک فاصله زمانی مناسب بین خوردن و خوابیدن ایجاد شود و هم فرد به کارهای شخصی اش برسد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : سبک زندگی , سلامت
ارسال دیدگاه