خبرهای ویژه

» روان شناسی » دانشمندان چگونگی اثر عفونت مادر و نوزاد را بر مدارهای مغزی کشف کردند!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۷ - ۵:۴۹

 کد خبر: 14558
 286 بازدید

دانشمندان چگونگی اثر عفونت مادر و نوزاد را بر مدارهای مغزی کشف کردند!


دانشمندان چگونگی اثر عفونت مادر و نوزاد را بر مدارهای مغزی کشف کردند!

دانشمندان چگونگی اثر عفونت مادر و نوزاد را بر مدارهای مغزی کشف کردند! دانشمندان علوم اعصاب بیمارستان مک لین دریافته‌اند که فعال‌سازی سیستم ایمنی در حین بارداری و زمان تولد می‌تواند باعث تغییر مدارهای نورونی مغز در اوایل بزرگسالی شود که با علائم رفتاری اوتیسم و اختلالات رشدی همخوانی دارد. جزییات این یافته‌ها در journal […]

دانشمندان چگونگی اثر عفونت مادر و نوزاد را بر مدارهای مغزی کشف کردند!

دانشمندان چگونگی اثر عفونت مادر و نوزاد را بر مدارهای مغزی کشف کردند!

دانشمندان علوم اعصاب بیمارستان مک لین دریافته‌اند که فعال‌سازی سیستم ایمنی در حین بارداری و زمان تولد می‌تواند باعث تغییر مدارهای نورونی مغز در اوایل بزرگسالی شود که با علائم رفتاری اوتیسم و اختلالات رشدی همخوانی دارد. جزییات این یافته‌ها در journal of neuroscience چاپ شده است.

وادیم بولشاکوف، نویسنده این مقاله می‌گوید: “شواهد فزاینده‌ای نشان می‌دهد که فعالیت سیستم ایمنی، عفونت‌های ویروسی دوران بارداری و آلودگی‌های باکتریایی پس از بارداری، می‌توانند تکامل مغز را در ادامه زندگی فرد تحت تأثیر قرار دهند. درحالی‌که تأکید پژوهشهای قبلی در مورد علائم رفتاری حاصل از این پدیده بود، این تحقیق قدمی فراتر گذاشته و تغییرات را در سطح سلولی و مدارهای عصبی بررسی می‌کند.”

برای بررسی این اثر، محققان سیستم ایمنی را در چهار گروه شامل گروه موش‌های باردار، نوزادان بلافاصله بعد از بارداری،و یا در هر دو مقطع القا کردند. یک گروه نیز به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شد. به مادران باردار در زمانی معادل سه ماهه سوم بارداری در انسان، پلی سایتیدیلیک اسید، ماده‌ای که اثر ویروس را القا می‌کند تزریق کردند. در گروه نوزادان لیپوپلی‌ساکارید استفاده کردند که اثر باکتریایی را اعمال می‌کند و باعث فعالسازی موقتی (یک تا سه روزه) سیستم ایمنی می‌شود.

مدت زیادی پس از آزمایش، در دوره ای از زندگی موش که معادل اوایل جوانی انسان است، پژوهشگران اثر این آزمایش‌ها روی مغز را بررسی کرده و با گروه کنترل مقایسه کردند. تمرکز اصلی بر روی مسیرهای کورتکس پره‌فرونتال و آمیگدال بود و فعالیت این مسیرها بررسی شد‌‌. از لحاظ رفتاری، محققان بین فعالیت ایمنی و رفتار پر استرس و کاهش رفتارهای اجتماعی ارتباطی قوی پیدا کردند. به طور مشابه، آنها تغییراتی در مدارهای عصبی مربوط به کنترل استرس و رفتارهای اجتماعی در موش‌های تأثیرپذیرفته از سیستم ایمنی مشاهده کردند.

در حالی که گروهی که به صورت ترکیبی هم در بارداری و هم پس از زایمان تحت تاثیر دارو بودند بیشترین تفاوت رفتاری را با گروه کنترل داشتند، تستهای الکتروفیزیولوژی به سادگی تفاوتهای موجود در مسیرهای عصبی در چهار گروه را نشان داد.

بولشاکوف در پایان می‌گوید: “نتایج بی‌سابقه هستند، این آزمایش حساس و جامع نشان داد که چگونه فعالیت ایمنی در بارداری و پس از زایمان می‌تواند زمینه ساز اختلالاتی همچون اوتیسم شود‌. این نتایج ارزش ویژه‌ای دارند‌. چون به ما کمک می‌کنند مکانیسم این اختلالات و درمان احتمالی آنها را بشناسیم.”


برچسب ها : , ,
دسته بندی : روان شناسی , سلامت , کودکان
ارسال دیدگاه