خبرهای ویژه

» اخبار روز » محمد بن سلمان (ولیعهد) کجاست؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۶ - ۲۳:۲۴

 کد خبر: 18195
 155 بازدید

محمد بن سلمان (ولیعهد) کجاست؟


ولیعهد

درگیری های کاخ الخزامی و سناریوهایی که درباره ولیعهد عربستان مطرح می شود به گزارش الف، اوایل اردیبهشت‌ماه به طور ناگهانی صدای تیراندازی شدید در ریاض، پایتخت عربستان شنیده شد. همان موقع برخی در شبکه های اجتماعی و رسانه ها از احتمال وقوع کودتا سخن گفتند اما عربستان ضمن تکذیب این اخبار، اعلام کرد که […]

درگیری های کاخ الخزامی و سناریوهایی که درباره ولیعهد عربستان مطرح می شود

به گزارش الف، اوایل اردیبهشت‌ماه به طور ناگهانی صدای تیراندازی شدید در ریاض، پایتخت عربستان شنیده شد. همان موقع برخی در شبکه های اجتماعی و رسانه ها از احتمال وقوع کودتا سخن گفتند اما عربستان ضمن تکذیب این اخبار، اعلام کرد که یک پهپاد به کاخ پادشاهای نزدیک شده و نیروهای دولتی شروع به تیراندازی کرده اند. اما از آن روز به بعد تا کنون محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در برابر دوربین رسانه ها قرار نگرفته است.

همان روزها، مجتهد فعال توییتری که هر از گاهی اخباری محرمانه از خاندان آل سعود منتشر می کند اعلام کرد که تیراندازی ریاض، ربطی به پهپاد نداشت بلکه یک هجوم صورت گرفت که در آن از ماشین‌های حامل توپ ۵۰ میلیمتری استفاده شد. نیرو‌های سلطنتی هم در پاسخ به این هجوم، به طور درهم و برهم شلیک کردند. مجتهد عنوان کرده بود که در این حمله شش نفر از نیرو‌های امنیتی و دو تن از مهاجمان کشته شده‌اند.

از آن جا که از زمان روی کار آمدن آل سلمان، رقابت ها و درگیری های جدی بین شاهزادگان سعودی بر سر مناصب قدرت درگرفته احتمال وقوع چنین اتفاقی و درست بودن سخنان مجتهد باورپذیر به نظر می رسید.

به طور کلی در هفته های اخیر درباره این که چرا محمد بن سلمان در مجامع عمومی ظاهر نشده سناریوهای مختلفی مطرحی شده است.

برخی از احتمال به قتل رسیدن ولیعهد عربستان سخن گفته اند. این احتمال با توجه به اینکه حدود یک ماهی از حمله به کاخ پادشاهی می گذرد و خبری درباره مرگ وی منتشر نشده بسیار بعید به نظر می رسد.

برخی نیز مطرح کرده اند که احتمالاً محمدبن سلمان مجروح شده و قادر به حضور در فضاهای عمومی نمی باشد. اگر این فرضیه درست باشد تا چند وقت دیگر ولیعهد عربستان در برابر عموم ظاهر خود شد. در این راستا دیروز مجتهد نوشت که صحبت‌ها درباره زخمی شدن بن سلمان در حادثه الخزامی افزایش یافته است. به نظر وی احتمال دارد بن سلمان بزودی برای تکذیب خبرها با یک رسانه مصاحبه کند.

پایگاه صوت العرب نیز به نقل از منابع آمریکایی نوشت که در حادثه تیراندازی در کاخ پادشاهی در منطقه الخزامی، محمد بن سلمان مجروح شده است. به نوشته این پایگاه خبری، محمد بن سلمان پس از این حادثه با بالگردی از محل خارج شده است.

احتمال دیگری که در این باره مطرح می شود این است که بدلیل درگیرهای اخیر در فلسطین که بر سر انتقال سفارت آمریکا رخ داد عربستان سعودی تمایلی به اظهارنظر در این باره ندارد چرا که چالش اصلی را نه این موضوع بلکه بحث محدود کردن ایران در منطقه می داند.

در واقع مقامات عربستان مدت هاست که وقعی به خواسته های فلسطینیان نمی نهند و برجسته شدن بیت المقدس را سبب به حاشیه رفتن موضوع ایران می دانند. همچنین آنها چون با رژیم صهیونیستی در یک جبهه ضد ایرانی قرار گرفته اند تمایلی به انتقاد از اسرائیل ندارند.

سناریو دیگری که در این باره مطرح می شود این است که بعد از وقوع تیراندازی در کاخ الخزامی از آن جا که هنوز افرادی که در پشت این قضیه هستند دستگیر نشده اند ولیعهد از ترس اینکه دوباره اتفاقی مشابه رخ دهد فعلا ترجیح می دهد در فضاهای عمومی ظاهر نشود تا تمامی عوامل کودتا شناسایی شوند.

نکته جالب این جاست که تلاش های مقامات عربستان نیز برای اقناع رسانه ها درباره محمدبن سلمان تا کنون نتیجه بخش نبوده است. همین چند روز قبل بود که رئیس دفتر بن سلمان اقدام به انتشار عکسی از حمد بن عیسی پادشاه بحرین، عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی کرد تا به گمان خود به این اخبار پایان دهد اما این اتفاق عملاً رخ نداد.

در نهایت باید گفت فارغ از این که کدام یک از این سناریوها درست باشد موضوع مهم این است محمدبن سلمان که همیشه تلاش داشته جلوی دوربین ظاهر شود و به اظهارنظر درباره مسائل مختلف بپردازد بیش از یک ماه است چنین کاری انجام نداده و این موضوع نیز امری غیرعادی جلوه می کند


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار روز , اخبار سیاسی
ارسال دیدگاه