خبرهای ویژه

» سبک زندگی » مقابله با عادت ناخن جویدن کودکان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ - ۱۷:۱۱

 کد خبر: 17866
 253 بازدید

مقابله با عادت ناخن جویدن کودکان


جویدن ناخن

رکنا: ناخن جویدن کودکان به مرور زمان یک رفتار تکراری و تبدیل به عادت می شود این راهکارها به والدین توصیه می شود. ناخن های زشت و جویده باعث خجالت و کمبود اعتماد به نفس می شود جویدن ناخن معمولا در کودکان و در برخی بزرگسالان دیده می شود . جویدن ناخن‌ها روی بافت ناخن‌ها […]

رکنا: ناخن جویدن کودکان به مرور زمان یک رفتار تکراری و تبدیل به عادت می شود این راهکارها به والدین توصیه می شود.

ناخن های زشت و جویده باعث خجالت و کمبود اعتماد به نفس می شود جویدن ناخن معمولا در کودکان و در برخی بزرگسالان دیده می شود .

جویدن ناخن

جویدن ناخن‌ها روی بافت ناخن‌ها تاثیر و موجب بد شکلی می‌شود گذشته از اینکه باعث بد شکلی ناخن می‌شود عفونت و قارچ‌های آن از ناخن به دهان می‌رسد.

چگونه با عادت ناخن جویدن کودکان مقابله کنیم؟

اگر می‌خواهید از شر این عادت خلاص شوید چند ایده داریم که در ذیل به شما معرفی می‌کنیم:

۱- علت را تشخیص داده و راهی برای مقابله با آن پیدا کنید

مهم است بفهمید چه چیزی باعث می‌شود ناخن هایتان را گاز بگیرید. ممکن است زمانی که استرس، خستگی، یا اضطراب دارید، مکانیزمی برای مقابله باشد. یا ممکن است متوجه شده باشید احتمالا در زمان خاصی که تلویزیون تماشا می‌کنید، رخ دهد. علت آن ممکن است چیز‌های فیزیکی مثل حضور ریشه ناخن باشد. هر چه که باشد، زمانی که از انگیزه خود آگاه هستید، می‌توانید با یک برنامه برای اجتناب از آن‌ها و یا یافتن راهی جایگزین برای مقابله بپردازید. تنها درک زمانی که در معرض جویدن ناخن‌های هستید ممکن است شما را به حل این مشکل نزدیک‌تر کنید.

۲- آن را با عادت ” خوب ” جایگزین کنید

آغاز عادت نوین می‌تواند عامل حیاتی در رهایی از عادات قدیمی باشد؛ بنابراین به جای اینکه به خودتان بگویید دست از گاز گرفتن ناخن‌های بردارید، کاری بهتر انجام دهید – آن را با واکنش رقابتی جایگزین کنید که با گاز گرفتن ناخن همخوانی ندارد. ایده‌هایی که می‌توانید امتحان کنید عبارت است از قرار دادن دست‌ها در جیب، جویدن آدامس و یا بازی کردن با یک نوار لاستیکی و یا یک اسباب بازی.

۳- یک دستبند (یادآور) به دست کنید

برای اکثر ما جویدن ناخن به پاسخ ناخودآگاهه که به طور اتوماتیک و فاقد اینکه حتی متوجه شوید که دارید انجام می‌دهید، اتفاق می‌افتد.

یک اشاره‌ی بصری که برای شما به یاد بیاورد که نباید ناخنتان را بجوید، موثر خواهد بود.

یک مطالعه نشان می‌دهد که به دست کردن یک دستبند به عنوان یادآور برای ترک عادت جویدن ناخن موثر بوده است. شما میتوانید از موارد و اقلام دیگر بعنوان یادآور نیز استفاده کنید. اما استفاده از چیزی که همیشه باشد و نیاز به اعمال مجدد نداشته باشد، کار را راحت‌تر می‌کند.

در این صورت شما نیازی به تکیه بر حافظه خود برای از سرگیری مجدد یادآوری نخواهید داشت.

۴- از موانع فیزیکی مانند دستکش یا نوار چسب استفاده کنید

موانعی که به صورت فیزیکی تماس بین ناخن‌ها و دهانتان را مسدود کنند. بعنوان مانع و هم چنین یادآور در زمان جویدن ناخن عمل میکند. دستکش، برچسب یا نوار چسب و هر چیز که انگشتانتان را می‌پوشاند. وسیله‌های صفحه‌ای برای گاز گرفتن نیز موثر خواهد بود.

یک مورد مطالعاتی نشان داد که چگونه وسیله‌های دهانی بعنوان یک مانع برای بیمار ۲۶ ساله‌ای که ناخن‌های دستش به دلیل جویدن ناخن دائم بد شکل بود، عمل کرد. این اعتیاد حدودا یک ماهه کاهش یافت و در نهایت جویدن ناخن به طور کامل متوقف شد.

۵- ناخن‌ها را کوتاه نگه دارید

در اینجا روشی ساده دیگر برای دفع وسوسه گرفتن ناخن‌ها وجود دارد. فقط ناخن‌ها را کوتاه نگه دارید – ناخن‌های کوتاه باعث می‌شود کمتر ناخن را بجوید!

مانیکور کردن ناخن:مانیکور منظم ممکن است باعث شود ناخن‌های خود را گاز نگیرید. اول از همه، نمی‌خواهید ناخن‌های دلپذیر را خراب کنید. فکر پول و تلاش برای دلپذیر سازی ناخن‌ها به عنوان مانع عمل می‌کند.

۶- لاک ناخن تلخ بزنید

لاک ناخن تلخ را امتحان کنید که می‌تواند به شما در نجویدن ناخن کمک کند. امن است و ارزش امتحان دارد.

لازم نیست که نحوه عملکردش توضیح داده شود.

«به دنبال چیز طبیعی‌تر هستید»

آب کدو تلخ را به ناخنتان بزنید. اگر خوش شانس باشید، مزه تلخی برای یادآوری آنچه در حال انجامش هستید و متوقف کردن شما کافیست.

۷- از عهده ناخن جویدن به صورت انگشت به انگشت برآیید

برخی متخصصان پیشنهاد می‌دهند که راه کار‌هایی را برای ترک جویدن ناخن انجام دهید. به جای یک دفعه‌ای انجام دادن قدم‌های کوچک بردارید. برای مثال می‌توانید تصمیم بگیرید که جویدن ناخن را اول از انگشت شست متوقف کنید. وقتی آنرا انجام دادید، سراغ انگشت کوچک بروید و به همین صورت برای انگشت‌های دیگر. البته هدف آخر متوقف کردن جویدن ناخن همه انگشت هاست. اما اجرا‌های کوچک در طول این مسیر به شما کمک میکند.

۸- از مدیتیشن متفکرانه استفاده کنید

مدیتیشن متفکرانه کمک میکند که شما ذهنتان را آرام کنید و بر توجه به افکار و حساسیت‌های الآنتان تمرکز کنید.

این به شما کمک میکند که آگاهی از خودتان و درک موقعیت و احساساتی که منجر به جویدن ناخن میشود را بالا ببرید.

در واقع یک مطالعه بر روی زنان در یک مرکز اصلاحی نشان داد که وقتی آن‌ها در برنامه‌های مدیتیشنی ساختاری شرکت میکنند، نه تنها جویدن ناخن را متوقف میکنند، بلکه سطح اضطراب و استرس شان کاهش پیدا میکند و بهتر می‌خوابند.

۹- پیشروی خود را نظارت کنید

نظارت پیشرویتان یک جنبه مهم در تلاش برای تغییر رفتار است. میتوانید از کمک دوستان یا خانواده که در زمان جویدن ناخن به شما اشاره کنند، بهره بگیرید.

همچنین میتوانید خودتان را نظارت کنید.

مطالعات نشان میدهند که عکس گرفتن از ناخن‌ها در دوره‌های مکرر برای مستند سازی پیشرویتان برای متوقف کردن ناخن جویدن بسیار موثر خواهد بود. اما اگر هر چند وقت یکبار این کار را کردید، خودتان را نزنید.

عکسی از ناخنتان بگیرید که نشان دهد تکه تکه شده است.

مطالعات هم چنین نشان میدهند که داشتن یک رویکرد دلسوزانه و قابل قبول برای شکست‌های شخصی میتواند انگیزه شما را برای پیشرفت بالا ببرد


برچسب ها : ,
دسته بندی : سبک زندگی , کودکان
ارسال دیدگاه