خبرهای ویژه

» گردشگری » هتل کپسولی SLEEEP هنگ کنگ

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۱۲ - ۱۱:۳۱

 کد خبر: 19113
 175 بازدید

هتل کپسولی SLEEEP هنگ کنگ


هتل کپسولی SLEEEP هنگ کنگ | خوابیدن در یک کپسول یک متر مربعی     در حالی که از پلکان مرکز شهر هنگ کنگ بالا می روید، نقاشی دیواری از یک زن را می بینید که یک بالشت را در آغوش گرفته است و پیامی این نقاشی را همراهی می کند که این جمله است: “من آنقدر […]

هتل کپسولی SLEEEP هنگ کنگ | خوابیدن در یک کپسول یک متر مربعی

 

 

در حالی که از پلکان مرکز شهر هنگ کنگ بالا می روید، نقاشی دیواری از یک زن را می بینید که یک بالشت را در آغوش گرفته است و پیامی این نقاشی را همراهی می کند که این جمله است: “من آنقدر در خوابیدن مهارت دارم که می توانم آن را با چشمان بسته هم انجام بدهم.” این شعار هتل SLEEEP اولین هتل کپسولی هنگ کنگ است که بتازگی به روی آقایون و خانوم ها باز شده است و امید دارد مامنی برای افراد محروم از خواب شهر هنگ کنگ باشد. این هتل که تنها ۳۴ متر مربع مساحت دارد و دارای هشت کپسول برنده جایزه به نام SLPers می باشد که هر کدام از آنها تنها به اندازه نشستن یا خوابیدن یک نفر جا دارند. این اتاقک های چوبی دارای نورپردازی بسیار عالی هستند و یک درب پرده ای که با کلیپس های آهنربایی چفت می شود. این کپسول ها در سال ۲۰۱۸ برنده جایزه طراحی  Red Dot Design Award شده اند و زاده تفکر دو دوست بسیار صمیمی و قدیمی به نام های الکس کات Alex Kot و جون ریورز Jun Rivers که هر دو زاده هنگ کنگ هستند می باشند. کات می گوید : “کپسول های خواب SLPers یک روش جایگزین زندگی به شهرنشینان ارائه می کنند.” و اضافه می کند : “دیگر نیازی نیست که برای خوابیدن، هزینه کرایه یک فضای بزرگ خصوصی را بدهید. شما می توانید به آسانی از یک کپسول  استفاده کنید و تنها در سایر مکان های عمومی و امکانات با بقیه شریک باشید.”

شهری که هرگز نمی خوابد

هنگ کنگ یکی از متراکم ترین شهرهای جهان است. جمعیت ۷٫۴ میلیونی این شهر در مساحتی به کوچکی ۱۰۰۰ کیلومتر مربع به صورت در هم فشرده زندگی می کنند. چرا که اغلب بخش های این شهر بیش از اندازه کوهستانی هستند که بتوان در آنها سکونت کرد. برای مقایسه باید گفت، مساحت لندن ۱۵۸۰ کیلومتر مربع است.
ریورز می گوید: “در هنگ کنگ، این متراکم بودن باعث وجود آپارتمان های بسیار کوچک، خانه های قفسی، اجبار به طی کردن مسیرهای طولانی، محرومیت از خواب و در نتیجه، شهروندانی بسیار عصبانی شده است.”
در عین حال، آسمان شب در هنگ کنگ ۱۰۰۰ برابر روشن تر از میانگین بین المللی می باشد و طبق تحقیقات دانشگاه هنگ کنگ باعث می شود این شهر یکی از نورآلود ترین شهرهای جهان به شمار رود. طبق تحقیقات آکادمی عصب شناسی آمریکا American Academy of Neurology وجود نور مصنوعی بیش از حد، بعد از تاریکی هوا، می تواند باعث بی خوابی شود. استر یوئت یینگ لائو دستیار استاد در دانشگاه آموزشی دپارتمان روانشناسی هنگ کنگ که در زمینه “خواب” تحقیق می کند می گوید : “هنگ کنگ با عنوان شهر بی خواب ها شناخته شده است.”
علاوه بر تراکم جمعیت و آلودگی نوری، خواب مردم این شهر نیز توسط فاکتورهایی مانند ” ساعت های طولانی کاری، سبک زندگی پر استرس و عادت های بد” مختل شده است. او در توضیح مورد آخر، به شام خوردن دیروقت و استفاده شبانه از وسایل دیجیتال که با ساطح کردن طول موج نور آبی، ساعت زیستی بدن ما را به تاخیر می اندازند اشاره می کند.

چرت های قدرت زا

هتل SLEEEP، هتل کپسولی یا همان هتل هایی با اتاق های بسیار کوچک طراحی شده ویژه خوابیدن در اواخر دهه ۱۹۷۰، برای اولین بار در ژاپن عرضه شدند و به کارگرانی که بعد از کار دیر وقت خود نیاز به مکانی برای استراحت کردن بودند سرویس می دادند.
اما امروزه این هتل ها در سرتاسر جهان از نیویورک تا سیدنی به چشم می خورند و برای گردشگران تنها، محل اقامت ارزان و برای کارگران، محلی برای استراحت در زمان استراحت کاری شان فراهم می نمایند.
یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که بازار هتل های کپسولی هنگ کنگ در سال ۲۰۱۶ ارزش ۱۵۹ میلیون دلار داشته است و پیش بینی می شود که ارزش آن به ۲۲۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ برسد و کشور چین به یک بازار کلیدی در این زمینه تبدیل شده است. لائو می گوید یک چرت ده دقیقه ای به تنهایی می تواند هوشیاری و مود شما را به طور موثری افزایش دهد و این که ۶۵ درصد بزرگسالان هنگ کنگ یک یا چند بار در هفته به طور منظم چرت می زنند.
ریورز و کات با استفاده از هتل کپسولی SLEEEP سعی کردند تا آن چرت را برای مردم هنگ کنگ راحت تر بسازند. ریورز می گوید : “ما فضایی را در یک موقعیت مکانی عالی که می توانست خانه یک زوج باشد و هر زمانی که صاحبان آن در حال کار کردن و یا سایر فعالیت ها بودند خالی بماند، به فضایی تبدیل کردیم که می تواند از هزاران میهمان پذیرایی کند.”
برای آدریان چانگ Adrian Chung که یکی از ساکنان هنگ کنگ است، هتل کپسولی SLEEEP می تواند کمک بزرگی باشد تا با بعضی از سخت ترین روزهای کاری اش کنار بیاید. او می گوید : “با یک چرت یک یا دو ساعته می توانم بقیه روز را به راحتی کار کنم و با آن سر و کله بزنم و سپس در تمامی مراسم های شبانه که می بایست در آنها شرکت کنم حضور داشته باشم.” چانگ حداقل یک بار در هفته به هتل SLEEEP می آید تا بخوابد و آن را “گریزگاه امن دور از کار” می نامد.

هتل کپسولی هنگ کنگ چگونه عمل می کند

با تنها ۱۲ دلار، بازدید کنندگان هتل SLEEEP می توانند به اندازه ۴۵ دقیقه در این کپسول ها بمانند. محبوب ترین انتخاب این است که در یک برنامه دو ساعته شرکت کنید که ۲۵ دلار هزینه بر می دارد و اغلب مشتریان این برنامه بعد از وقت ناهاری به هتل مراجعه می کنند. وقتی که مشتریان هتل SLEEEP از طریق اینترنت، کپسول خود را رزرو می کنند، می توانند جزئیات آن را از عمق تشک تا نوع تخت خواب خود انتخاب نمایند. سپس یک کد QR دریافت می کنند تا بتوانند درب کپسول خود را باز کنند و این باعث می شود نیازی به سیستم صدور کارت نباشد. در این هتل، در ساعات اداری، یک کارمند باتجربه با میهمانان ملاقات و آنها را راهنمایی می کند و در سایر ساعات، همه چیز به صورت کاملا اتوماتیک انجام می گردد.
هتل SLEEEP تنها هتل کپسولی هنگ کنگ نیست؛ هتل L’étoile de Mer در خلیج Causeway Bay نیز وجود دارد؛ اما بیشتر به خانم ها سرویس می دهد. کات می گوید : “هماهنگ کردن تمامی جزئیات در یک مساحت ۳۴ متر مربعی، کار بسیار سخت و چالش برانگیزی بود. در هتل بعدی که افتتاح خواهیم کرد، ایمدواریم بتوانیم بخش کمدها و بخش ویژه خوابیدن را از هم جدا کنیم و یک قسمت مخصوص گردهمایی داشته باشیم که میهمانان بتوانند در آن قسمت با هم ارتباط برقرار کنند و با هم آشنا شوند.”
موسسان این هتل می خواهند آن را در سطح جهانی گسترش بدهند تا مردم سرتاسر جهان بتوانند از آنچه که آنها “کپسول رویاها” می نامند سود ببرند. ریورز در توضیح این لقب می گوید : “اگر شما نتوانید بخوابید، نمی توانید رویایی داشته باشید.”


برچسب ها : , ,
دسته بندی : گردشگری
ارسال دیدگاه