خبرهای ویژه

» اخبار فرهنگی » یک خندوانه، یک خنداننده شو، یک دام بزرگ (شاخ اینستا)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ۱۱:۱۴

 کد خبر: 25089
 124 بازدید

رامبد جوان نباید در دام ساده انگاري‌هاي بعضی اتفاقات دنیای مجازی بیافتد، او رامبد جوان است، طراح و برنامه ساز يکي از موفق‌ترين برنامه‌هاي تلويزيون در يک دهه اخير

یک خندوانه، یک خنداننده شو، یک دام بزرگ (شاخ اینستا)


یک خندوانه، یک خنداننده شو، یک دام بزرگ (شاخ اینستا)، از حسن‌های برنامه خندوانه می توان به این اشاره کرد که از همان ابتدای ساخت آن برنامه های موفق جهانی با این خصوصیت را رصد کرده و نسخه بومی-ایرانی آن را به مخاطب ایرانی ارائه می‌دهد. رویکردهای جذابی مانند مصاحبه ساده و صمیمی با مهمانان […]

یک خندوانه، یک خنداننده شو، یک دام بزرگ (شاخ اینستا)، از حسن‌های برنامه خندوانه می توان به این اشاره کرد که از همان ابتدای ساخت آن برنامه های موفق جهانی با این خصوصیت را رصد کرده و نسخه بومی-ایرانی آن را به مخاطب ایرانی ارائه می‌دهد.

رویکردهای جذابی مانند مصاحبه ساده و صمیمی با مهمانان یا انجام مسابقه در حین گپ و گفت، استفاده از آیتم‌های جذاب مانند پخش عمل به قولی که مهمان برنامه داده و …همگی از این دست اتفاقات است. اما مهمترین شاخصه اش اینست که همواره سعی در شاد کردن مخاطب و ارائه حال خوب به او دارد و این کم اتفاقی نیست.

سال گذشته که اولین فصل مسابقه خنداننده شو در برنامه خندوانه پخش شد بازتاب مثبتی در جامعه داشت و باعث شد که چهره‌های جوان و کمتر شناخته شده‌ای به دنیای طنز و استندآپ کمدی راه پیدا کنند. امسال هم فصل دوم آن شروع شده و استندآپ شرکت کنندگان مرحله اول هم در این ۲ هفته گذشته پخش شد، در یک نگاه اولیه می‌توان گفت مسابقه خنداننده شو در این فصل هم موفق است و نسبت به فصل قبل هم حرکتی رو به پیشرفت دارد.

مربی‌های امسال هم به دلیل سابقه تئاتری که دارند روحیه تئاتری(تعهد و تمرین گروهی) را به هنرجویان انتقال می‌دهند و باعث شده که همدلی و صمیمیت را در تمامی گروه‌ها شاهد باشیم.

حضور طیف‌های متنوع شرکت کننده در برنامه از آذربایجان و جنوب گرفته تا شرکت کننده‌های خانم و جوانی ۱۷ ساله، همگی بر غنا و جذابیت برنامه افزوده است. اختصاصی نکردن گروه خانم ها هم از نکات مثبت امسال است.

استفاده از شرکت کننده‌های فصل قبل خنداننده شو در فصل جدید مانند بهنام قاسمی، علی ضیایی و فرهان معین‌زاده که با توجه به تجربه سال گذشته خود به شرکت‌کنندگان جدید کمک می‌کنند، این رویکرد اقدام خوبیست و نشان می دهد که اگر کسی توانایی و خواست ادامه کار با مجموعه را داشته باشد حفظ می‌شود. در مسابقه‌های استعداد یابی جهانی هم این امر مسبوق به سابقه است مثلا در برنامه so you think you can dance از شرکت کننده های قبلی مسابقه بعنوان مربی شرکت کننده‌های جدید برنامه استفاده می کنند.

شوخی‌های جدید و موضوعات بکر و ساده ای که در این فصل به آنها پرداخته بودند عملا توقع مخاطب را برآورده کرده و حتی می توان گفت به سطحی بالاتر و بهتر از موضوعات و متن‌های انتخابی استندآپ ها دست یافته اند.

نقد طنازانه با موضوعات روز و حتی مسائل سیاسی اجتماعی گره خورده و استفاده از آن در استندآپ‌ها از دیگر حسن های برنامه است، علی الخصوص وقتی که با موضوعاتی شوخی می شود که خود صدا و سیما در بوجود آوردن این حاشیه نقش داشته ا ست مانند: گردشگری

اگر به جناب خان و حضور او در این برنامه اشاره نکردم به این دلیل است خواستم برنامه خندوانه را فقط از منظر مسابقه خنداننده شو بررسی کنم والا پر واضح است که پکیج جناب خان (شکل عروسکی،شخصیت پردازی و استفاده از موسیقی، حاضر جوابی طنازانه و …) هم یکی دیگر از دلایل جذابیت و موفقیت این برنامه است.

تنها نکته منفی خندوانه اینست که توضیحات رامبد جوان درباره خدمات، قرعه کشی و جوایز اسپانسر برنامه خسته کننده و خارج از حد متعارف برنامه می شود، تکرار این تبلیغ ستاره-مربعی در هر شب برنامه هم حالت ضد تبلیغ پیدا می کند.

و یک نکته قابل تامل دیگر اینکه، در چند روز گذشته در پي پخش مصاحبه اي از یک تهيه کننده سينما و حمله او به عملکرد تهيه کننده برنامه خندوانه که همزمان مدير تصويرشهر (سينما هاي وابسته به شهرداري) است، رامبد جوان جوابيه‌اي ويديويي را در صفحه اينستاگرامش منتشر کرد.

چه مباحثي در اين ويديوها مطرح گشت و صحت و سقم آنها، اصلا موضوع اين نوشته نيست، ولي نوع مواجه شدن با مشکلات و برخوردهاي بوجود آمده رامبد جوان جاي بحث دارد.

اين گونه برخورد که کسي با انتشار ويديويي اتهاماتي را عليه طرف مورد نظرش مطرح کرده و علاوه بر آن با اشاره به نکاتي از زندگي شخص طرف مقابل سعي در تخريب او دارد را قبلا هم ديده ايم، اما از چه کساني؟ از کساني که در جامعه تحت عنوان “شاخ‌هاي اينستاگرامي” يا “شاخ‌هاي مجازي” مي‌شناسيم!

کساني مانند “آقاي هزينه” و “خز اعظم” با دعواي ويديويي انواع و اقسام فحش و ناسزا را به همديگر نثار کرده و بعد از انواع تهديد، ارعاب، افشاگري دوباره مرحله ديگري از اين سريال را رقم مي‌زدند.

اگر استدلال این باشد که با توجه به سهولت و در دسترس بودن این وسایل ارتباطات جمعی گریزی از این گونه اتفاقات نداریم اتفاقا این جایی است که من اعتقاد دارم باید ایستاد و تامل کرد.

رامبد جوان نباید در دام ساده انگاري‌هاي بعضی اتفاقات دنیای مجازی بیافتد، او رامبد جوان است، طراح و برنامه ساز يکي از موفق ترين برنامه هاي تلويزيون در يک دهه اخير، او کسي است که فرهنگ شاد بودن و خنديدين را به خانواده ها آورد، او بسياري از مناسبات عبوس تلويزيون را به يکباره در هم شکست و نشان داد که مي توان با ساده ترين امکانات هم مهمان برنامه را از آن حالت خشک و رسمي هميشگي تلويزيون دور کرد(مثلا با مسابقه دارت يا پرتاب توپ به سبد و …)

رامبد فرهنگسازي کرده و همواره دربرنامه اش سعي در ترويج حال خوب داشته، به همين دليل افتادن او در چنين بازي مانند سقوط در چاه است. اتفاقا در اينچنين شرايطي است که بايد هنرمند محبوب با دقت و وسواس بيشتري ادامه راه دهد اگر مشکلي هم با هر کسي دارد راه حل آن به شکلي ديگر و از مجراي ديگريست نه چون شاخ هاي دنياي مجازي همديگر را به بستن دهان و گل گرفتن دهان دعوت کنند.

توصیه می کنم رامبد جوان هر وقت در موقعیتی قرار گرفت که دلش می خواهد سریع جواب کسی یا موضوعی را بدهد، یک لحظه تصور کند جلوی دوربین خندوانه است و باید برای چند میلیون مخاطب ۱۰ ثانیه لبخند بزند و بعد دوباره به اقدامی که در نظرداشت، فکر کند. 

 


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : اخبار فرهنگی
ارسال دیدگاه